وبلاگ شخصی علی اصغر صدیقی

علاقمند به IT -روان- کتاب

یادداشتی بر فیلم کفرناحوم بخش اول

بدون دیدگاه

فیلم کفرناحوم Capharnaüm رو دو روز قبل دیدم.فیلم داستان زندگی پسری ۱۲ ساله بنام زین است پسرکی که در یکی از زاغه های اطراف بیروت زندگی میکند. پسرک از پدر و مادر خود به دادگاه شکایت میکند که چرا او را به دنیا آورده اند؟فیلم با یک برگشت به عقب و دلیل اقامه ی این شکایت عجیب شروع می شود اگر فیلم را ندید لطفا بدون دیدن فیلم این نوشته رو نخوانید.

نادین لبکی کارگردان و نویسنده فیلم در مورد اهداف ساخت فیلم گفت:

” این کودکان در پایان هر روز، هزینه‌های گزاف کشمش‌های ما، جنگ‌های ما، سیستم‌های ما و تصمیمات احمقانه ما و دولت‌ها ی ما را می‌پردازند. من احساس می‌کنم باید در مورد این مشکلات گفتگو کنیم. اگر این کودکان بتوانند حرف‌هایشان را با ما بزنند، چه خواهند گفت؟ به جامعه ای که آنها را نادیده گرفته چه خواهند گفت؟ “

تهیه‌کننده فیلم خالد مزنر (همسر نادین لبکی) برای تأمین هزینه‌های ساخت از وام مسکن خود استفاده کرد. زین الرافعی بازیگر نقش اول که در زمان ساخت فیلم ۱۲ سال دارد، پناهنده ای سوری است که هشت سال در لبنان در زاغه کفرناحوم در اطراف بیروت زندگی کرده‌است و نام شخصیت اصلی فیلم از نام واقعی او الهام گرفته شده‌است. اکثر بازیگران این فیلم تازه‌کار هستند. سازندگان در توضیح دلایل این انتخاب گفتند:

” چون می‌خواستیم یک کشمکش واقعی را به نمایش بگذاریم “

به قدری باز زین زین این پسر بچه ی خردسال در این فیلم طبیعی به نظر میرسد که گاهی اوقات آدم شک میکند که شاید یک مستند را می بیند.

یونگ روان شناس شهیر سؤیسی نظر جالبی دارد قریب به مضمون اینه :میگه وقتی تو میتونی چیزی رو درک کنی و خوب بفهمیش و واقعا احساس همدلی کنی که قبل اون چیز رو خودت تجربه کرده باشی.یعنی اون زخم رو قبلا خورده باشی اون موقعیت و شرایط سخت رو تجربه کرده باشی.شاید بازی زیبای بازیگران این فیلم به همین دلیل است که این فیلم را قبلا زیسته اند.

از طرف دیگه فیلم داره یه جامعه ی جهان سوم در خاورمیانه رو به تصویر میکشه.خاورمیانه ای که کودکان زودتر از سن بالغ می شوند زین به عنوان یک پسر معنی بلوغ دختر را میداند و خود دختر نمیداند چه خبر است!یکی از خریدهای زین برای خواهرش نوار بهداشتی است.خواهری که هیچ درکی ندارد که به بلوغ رسیده و این مساله تعارضی را نمایان میکند به این معنی که دخترک که باید بداند نمیداند و آنکه نباید بداند میداند تمام تلاش زین پنهان کردن بلوغ خواهرش از پدر و مادر است.پدر و مادری که اگر بدانند او پریود شده بلافاصله او را به عقد اسد مغازه دار محله شان در می آورند چون خانه ای که زندگی میکنند متعلق به اسد است.اسد نماد یک مرد نیست نماد یک نر است نری که فقط دنبال ارضای شهوت جنسی حتی از یک دختر ۸ یا نه ساله است.و در پایان فیلم میفهمیم که دخترک بینوا با خونریزی حامگی فوت کرده است.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.